Az endoszkópia az orvosi képalkotás egyik fontos eszköze, melynek segítségével testüregeinkről jutunk információkhoz, illetve különböző gyógyászati beavatkozásokat tudunk elvégezni pl. szövettani mintavétel, polypok eltávolítása, stb. Ellentétben számos képalkotó technikával, itt az eszközt közvetlenül a szervbe juttatjuk a diagnosztikus vagy terápiás cél érdekében.
Az endoszkop a következő részekből áll:
Gyomortükrözés, vastagbéltükrözés
Az endoszkópos vizsgálatot megbízható vizsgálatnak tartjuk, és nagyon ritkán okoznak szövődményeket, de mint minden orvosi beavatkozásnál számolni kell a szövődményekkel. Megfelelő körültekintés, felszereltség és szakképzett személyzet közreműködése esetén ezeknek a beavatkozásoknak minimálissá tehetők a szövődmények.
Átmeneti torokfájdalom, gyomor és vastagbél görcsös fájdalom, puffadás. Vérzés, perforáció (lyukasztás), láz. A perforáció és a vérzés jelenti a nagyobb szövődményt, ilyenkor a beteg kórházi megfigyelésre, súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásra is szorulhat.
A gyomortükrözés és vastagbéltükrözés előtt egy gasztroenterológiai konzultáció szükséges, amikor a szakorvos felállítja az endoszkópos vizsgálat indikációját, és megbeszélik az endoszkópos vizsgálat javallatát, kockázatait, a vizsgálat elmaradásának kockázatait, az előkészítést, illetve megbeszélik a vizsgálat kontra indikációját és egyéb vizsgálatok alternatíváját. Altatásos vizsgálatok esetén az endoszkópos vizsgálatra való megérkezéskor történik meg az altatóorvos által végzett aneszteziológiai vizsgálat. Külön aneszteziológiai konzultációra csak akkor van szükség, ha a gasztroenterológiai konzultáció során a gasztroenterológus az átlagosnál magasabbnak ítéli az altatás kockázatát. Az altatás után a beteget külön helyiségben megfigyelés alatt tartjuk, majd ezt követően a szakorvosok (altató orvos, gasztroenetrológus) jóváhagyásával a beteggel érkező beszámítható kísérővel otthonába engedjük.
Copyright © 2019-2024 Minden jog fenttartva SanBer Medical Kft részére.